Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΔΡΑΣΕΙΣ

“Everybody is a genius, but if you judge a fish by its ability to climb a tree it will live its whole life believing that it is stupid.”

A. Einstein

Το παραπάνω απόφθεγμα, που κατά πάσα πιθανότητα αποδίδεται στον A. Einstein, εισάγει την ιδέα της διαφορετικότητας. Ο καθένας από εμάς διαθέτει κάποιες μορφές νοημοσύνης, με αποτέλεσμα να είμαστε πολύ διαφορετικοί, για να αντιμετωπιζόμαστε με τον ίδιο τρόπο. Ειδικά στο χώρο της εκπαίδευσης αυτή η ιδέα είναι πολύ σημαντική, προκειμένου ο καθένας να μπορέσει -με την κατάλληλη ενθάρρυνση και καθοδήγηση- να αναπτύξει κάθε μορφή ευφυΐας που διαθέτει.

Το μοντέλο της πολλαπλής νοημοσύνης του H. Gardner

Οι διαφορετικές μορφές νοημοσύνης (ευφυΐας) όπως ορίζονται στο μοντέλο του Howard Gardner.

Όπως φαίνεται και από το γράφημα το σχολείο σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να περιορίζεται στην καλλιέργεια της γλωσσικής και λογικομαθηματικής νοημοσύνης, παραβλέποντας στην ουσία όλες τις άλλες μορφές διάνοιας, που έχουν οι μαθητές. Για το λόγο αυτό η προσπάθεια που γίνεται είναι να αντιμετωπίζεται ο καθένας ως μία μοναδική οντότητα με πολύ διαφορετικές ανάγκες.

ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Στην αρχική σελίδα του ιστοτόπου έρχεστε αντιμέτωποι με μια σειρά από φωτογραφίες, οι οποίες δεν έχουν μόνο διακοσμητικό χαρακτήρα. Υπάρχουν εκεί για να υποδηλώσουν δράσεις που αναλαμβάνουν οι μαθητές και οι καθηγητές του 10ου Γυμνασίου, Θεόδωρος Παπαγιάννης, προκειμένου να κάνουν πράξη τις παραπάνω σκέψεις περί διαφορετικότητας του καθενός από εμάς.

ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

Κατά καιρούς θα δείτε αναρτήσεις για μαθητικούς διαγωνισμούς, (δες για παράδειγμα την συμμετοχή στο Διαγωνισμό Θαλής για το 2021), γιατί σίγουρα το ελληνικό σχολείο έχει έντονο ενδιαφέρον για τη γλωσσική και λογικο-μαθηματική καλλιέργεια των παιδιών. Θα δείτε ωστόσο ότι παράλληλα γίνεται προσπάθεια οι έννοιες αυτές να γίνουν κατανοητές και μ’ έναν διαφορετικό τρόπο, ώστε όλοι να επωφεληθούν στο μέγιστο βαθμό.

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

Θα διαπιστώσετε ότι υπάρχει στο σχολείο μας μία ενεργή θεατρική ομάδα, η οποία έχει στο πρόσφατο παρελθόν ανεβάσει αξιόλογες παραστάσεις.

Για παράδειγμα, το 2014 ανέβηκε η παράσταση “Ο Νικόλας ο Φλουρής“, μία ιστορία που παρουσιάζει το δράμα του Μικρασιάτη πρόσφυγα που έφθασε στην Κρήτη από το Αιβαλί το 1922. Μία ανθρώπινη και συγκινητική ιστορία με θέμα την Μικρασιατική Καταστροφή. Υπεύθυνες καθηγήτριες: Άννα Παππά, Βασιλική Βλαχοπούλου και Παναγιώτα Μπαλάσκα.

Το 2015 ανέβηκε η παράσταση “Πνεύμα και Ηθική” με συντελεστές τους Καμπέρη Κων/νο, Μαντζιάρα Γιάννη, Βλαχοπούλου Βασιλική, Παππά Άννα, Μπαλάσκα Παναγιώτα και Παπαλαμπρίδου Καλλιόπη.

Το 2016 ακολούθησε το “Ζητείται Ψεύτης” με τη συνεργασία των Ζουπανιώτη Ελένη (συνταξ.) Βλαχοπούλου Βασιλικής, Μαντζιάρα Γιάννη και Μπαλάσκα Παναγιώτα.

Δεν χρειάζεται να επιμείνουμε ιδιαίτερα στα οφέλη μίας τέτοιας διαδικασίας. Από την εξωτερίκευση των συναισθημάτων, την ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων έως την καλύτερη κατανόηση των πραγμάτων γύρω μας.

Για τη χρονιά που διανύουμε (2021-2022) ο κ. Γιάννης Μαντζιάρας είναι ο υπεύθυνος αυτής της ομάδας, ενώ και η κα Παπαευσταθίου Ανδρομάχη στο παρελθόν έχει ασχοληθεί με τον τομέα της θεατρικής αγωγής.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Οι καθηγητές επί τῷ ἔργῳ (2016)

Για πολλά χρόνια το 10ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων βραβεύεται για τη συμμετοχή του σε προγράμματα ή δράσεις σχετικές με την ανακύκλωση. “Ψυχή” αυτής της διαδικασίας και υπεύθυνη και του τελευταίου προγράμματος για την ανακύκλωση είναι η κα Σιώζιου Φιλησία.

ΠΟΙΚΙΛΕΣ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Είτε με τη μορφή ομαδικών αθλημάτων (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ) είτε με τη μορφή ατομικών αθλημάτων (σκάκι, ping pong) το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά σε μία σειρά από αντίστοιχες δράσεις. Ορειβατικές διαδρομές, πεζοπορία, rafting, χορευτικά, ποδηλασία συμπληρώνουν -ή καλύτερα επεκτείνουν- την εικόνα των δράσεων που γίνονται σε ετήσια βάση. Για παράδειγμα, ο ποδηλατικός γύρος της λίμνης δεν διεξήχθη τα δύο τελευταία χρόνια, όχι εξαιτίας της δικής μας αδράνειας, αλλά εξαιτίας του προβλήματος με την πανδημία του covid-19.

Παρακολουθήστε τις αναρτήσεις στη σελίδα μας, αλλά και στην αντίστοιχη στο facebook, ώστε να ενημερώνεστε για τα τελευταία νέα.